ידועים בציבור – התחיי איתי?

ידועים בציבור – התחיי איתי?

ידועים בציבור - עו"ד יעל אדר

במדינת ישראל לא מוסדר באופן חוקי כל נושא "ידועים בציבור" והנושא הזה והמסגרת הנורמטיבית שלו הוא למעשה פרי פסיקה ולמעשה מי שקבע ועדיין קובע את ההלכות המשפטיות בעניין ידועים בציבור הוא למעשה בית המשפט לענייני משפחה.

כולנו יודעים שזוג אשר מחליט לגור יחדיו ולנהל בית משותף מוגדר כידועים בציבור לא משנה אם זה זוג הטרוסקסואל זוג לסביות או זוג גברים, לאחר מספר שנים צוברים הצדדים זכויות כמעט כמו זוג נשוי כדת משה וישראל ולכן רבים הזוגות אשר מחליטים לערוך הסכם לחיים משותפים.

הסכם לחיים משותפים עונה על צורך של הצדדים בוודאות ויציבות בכל הנוגע לממון שברשותם, כך שבמקרה של פרידה יודע כל אחד מה שייך לו ומה שייך לשניהם יחד.

בעיני, זוגות שחים יחדיו חייבים לערוך הסכם מהסוג הזה על מנת שלא להגיע להתדיינות משפטית ארוכה ועגומה כפי שקורה ברוב המקרים.

הסכם לחיים משותפים למעשה הוא בבחינת "מורה דרך" להתנהלות הרכושית והכספית בין בני הזוג, שם יכולים בני הזוג לקבוע ככל העולה על רוחם כשהמסגרת היא שהקביעות עומדות במסגרת כל חוק.

לבני הזוג יש החופש המוחלט לקבוע שחלק מהרכוש יתחלק במועד הפרידה, חלק לא יתחלק, חלק יתחלק ביניהם באחוזים מסוימים למעשה בני הזוג אדונים לרכושם בדיוק כמו שמצווה אדון לרכושו כאשר הוא עורך צוואה.

בהסכם עצמו היות ובני הזוג אינם נישאים ואין מועד נישואין רצוי מאד לכתבו את התאריך אשר יקבע את מועד תחילת הקשר, יש לפרט מהם הנכסים בכלל ומה מהם התקבלו בירושה או במתנה, מה קורה עם הזכויות הסוציאליות של כל צד במועד הפרידה, מה קורה עם חובות עבר אם ישנם וחובות עתידיים אם יהיו, מזונות אם ישולמו ועוד ועוד.

ככל שההסכם יהא מפורט ומדויק כך תימנעו בעתיד מלריב בבתי משפט, במקרה של הסכם לחיים משותפים אין חובה לאשרו בבית המשפט אך יחד עם זאת מומלץ מאד שכן לאישור בבית משפט יש השלכות משפטיות לאחר מכן.

 


האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי הולם.
כותבת המאמר: עו"ד יעל אדר , עוסקת בדיני המשפחה והוצאה לפועל.
בכל שאלה ניתן לפנות לטל' 050-2592500 או לפנות במייל – yaeladarlawoffice@gmail.com

דילוג לתוכן