הסכם ממון

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון בין בני זוג – מהו? שאלה זו אני שומעת לא פעם ולא פעמיים מתוקף היותי עורכת דין לענייני משפחה. במאמר זה תקבלו לפחות על קצה המזלג את כל המידע על ההסכם הזה, אשר בשנים האחרונות הרבה מאוד זוגות בוחרים לחתום עליו.

אז מהו הסכם ממון?

הסכם בין שני בני זוג, ההקרוי גם "הסכם טרום נישואים" או "הסכם קדם נישואים". מדובר בהסכם משפטי לכל דבר ועניין, אשר מטרתו היא אחת: להסדיר את כל נושא חלוקת הרכוש בין בני הזוג – במקרה שאלה יחליטו להיפרד ו/או להתגרש.

חתימה על הסכם זה יכולה להתקיים במספר מצבים:

  • בטרם קיום טקס החתונה – על מנת להסדיר מראש את חלוקת הרכוש במקרה ומחליטים להיפרד.
  • כשמחליטים לא להתחתן – על מנת שחלוקת הרכוש תהיה ברורה במקרה של פרידה.
  • הסכם לאחר החתונה – כשחושבים שיכול להיות שתתרחש פרידה, ומעוניינים שכל צד יקבל את הרכוש שמגיע לו – לא יותר ולא פחות.

חשוב לדעת, כי ישנם הבדלים מהותיים בין עריכת הסכם לפני הנישואין ובין שאחרי;

הסכם ממון קובע באופן ברור ומוחלט מהו הרכוש שיש לכל צד ומה ייעשה עמו בעת הפרידה ו/או הגירושין. זהו הסכם הצופה את פני העתיד, והוא זה שלמעשה יקבע כיצד יחולק הרכוש בין בני הזוג לאחר הפרידה.

מה נכלל בהסכם ממון?

הסכם ממון יכול להסדיר את כל נושאי המחלוקת ולאו דווקא את נושא הרכוש בלבד, ניתן להסדיר את נושא המזונות, המשמורת, ועוד נושאים רבים אשר נוצרת עליהם מחלוקת.

יצוין, כי הסכם ממון שנערך לפני טקס החופה והקידושין – יש לאשרו בפני עו"ד שהוא גם נוטריון;  אם הסכם הממון נערך לאחר טקס החופה והקידושין – אזי יש לאשרו בבית המשפט לענייני משפחה שכן אם אינו מאושר למעשה אין לו כל תוקף. בני זוג העורכים בניהם הסכם ממון ואין בכוונתם להינשא אינם חייבים לאשרו בבית המשפט אם כי בעיני רצוי וכדאי.

הסכם כזה נפוץ בעיקר בין בני זוג שמעמדם המשפטי הינו מעמד של "ידועים בציבור" וכן בהמון מקרים של נישואים פרק ב' כשלכל צד יש ילדים מהזוגיות הקודמת וכל צד הביא עמו רכוש נכבד מהזוגיות הקודמת. בעיניי, כעורכת דין גירושין ומגשרת, במקרים כגון אלו בהחלט הכרחי לערוך הסכם שכזה.

למה בעצם כדאי לחתום על הסכם ממון?

כי כאשר הסכם כזה נחתם, בין אם לפני החתונה ובין אם אחריה, הוא מונע מחלוקות והתדיינויות רבות בבתי המשפט בכל הנוגע לרכוש בני הזוג. כך, בני הזוג השואפים להיפרד ו/או להתגרש מפרקים את הזוגיות ללא מלחמה וללא הוצאת כספים מיותרת לעורכי הדין.

אז, גם אם אתם בשיא ההתרגשות לפני החתונה או אולי נשואים באושר כבר תקופה ארוכה מאד או אולי יצרתם לעצמכם תא משפחתי בשנית הקרוי פרק ב' או שסתם בא לכם לחיות בזוגיות ויש לכם נכס שעבדתם רבות להשיגו – כדאי שחתמו על ההסכם שיוכל למנוע מכם לא מעט צרות בעתיד.

אל תפחדו לערוך הסכם ממון אפילו אם נדמה שזה אולי "קצת מעליב" או "לא רומנטי במיוחד"; דעו שהסכם ממון הוא למעשה תרופה מקדימה לכל "מלחמות הגירושין" הידועות לשמצה.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי הולם.

לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישה בנושא הסכם ממון צרו קשר בטל' 050-2592500 או דרך האתר.

דילוג לתוכן