הסכם בין יורשים

אז נכון שהכותרת "הסכם בין יורשים" מדברת בעיקר על פרידה בין בני זוג, אבל כולנו יודעים שהמוות מפריד לא רק בין בעל לאשתו אלא בין הורים לילדיהם בין אחים לאחיות ובכלל – המוות מפריד בין החיים למתים.

כולנו, בשלב כזה או אחר של החיים, חווינו ו/או נחווה מוות של אדם קרוב אם כתוצאה ממחלה/תאונה ואם כתוצאה מזקנה.

המשפט הישראלי שם דגש על הליכים משפטיים שחלים גם אחרי מותנו:

אם מדובר באדם שערך צוואה יש לבקש את קיומה לאחר מותו.

אם אדם נפטר בטרם הספיק לערוך צוואה – על מנת לחלק את עזבונו יש להגיש בקשה לצו קיום ירושה כאשר חוק הירושה מתייחס לשתי אפשרויות שיכולות לקרות לאחר מותו של אדם:

בחלוקה לשתי הקטגוריות ישנם למעשה יורשים על פי דין – אלו הם יורשים של אדם שלא ערך צוואה, ויורשים על פי צוואה  – יורשים של אדם שערך צוואה. בשתי הקטגוריות הללו ניתן למעשה לחלוק הן על הוראות חוק הירושה והן על ציווי המצווה בצוואתו. ערעור זה ייעשה באמצעות הסכם בין יורשים, ובו כל יורש יקבל חלק שונה ממה שהחוק הגדיר או ממה שציווה לו ממצווה.

הסכם בין יורשים

הסכם בין יורשים – כך הוא נעשה

בידי היורשים מצויים כלים המאפשרים להם לשנות את אופן חלוקת העיזבון בכל דרך שרק ירצו, כאשר התנאי העיקרי, כמובן, הוא הסכמת כל היורשים לשינוי אופן החלוקה.

ישנם מספר שיקולים אשר גורמים ליורשים לשנות את אופן החלוקה אם זה משיקולי מס, אם זה משיקולי הוגנות וגם שיקולי רגש כגון אכפתיות, אהבה ורעות, אשר נכנסים תחת מטריית השיקולים של היורשים לשנות את אופן חלוקת העיזבון.
לדוגמה – הורה שהוריש בצוואתו את מלוא העיזבון לאח אחד והאח מחליט לתת מחצית לאחיו שסולק מעיזבון אביהם.

חשוב מאד לציין ששינוי אופן החלוקה של העיזבון חייב להיערך בהסכם אשר קרוי בעגה המקצועית "הסכם בין יורשים" וחייב להתבצע עוד בטרם חולק העיזבון.

ישנה עוד דרך לשנות את אופן חלוקת העיזבון והיא דרך שקרויה "הסתלקות". בדרך זאת יורש אחד "מסתלק" מהירושה לטובת יורש אחר או יורשים אחרים ולמעשה מוותר על חלקו. גם דרך ההסתלקות חייבת להתבצע בטרם חולק העיזבון, שכן לאחר מכן לא מדובר עוד בהסכם אשר נכלל בקטגוריה הסכם בין יורשים אלא בהסדר בין בעלים על רכוש וזה נעשה ללא שום קשר לעיזבון עצמו.

כאשר יורשים מבקשים לערוך הסכם בין יורשים שזו למעשה הדרך הטובה ביותר והשמישה ביותר, עליהם לשקול את מכלול ההיבטים ובמיוחד לשקול את היבטי מיסוי המקרקעין במידה ומדובר בעיזבון שכולל נכס מקרקעין.

הסכם בין יורשים – כל מה שחשוב לדעת

בבואנו לערוך הסכם בין יורשים חשוב מאד לזכור מספר דגשים בכדי שההסכם יהיה תקין וכשר:

  • זהות הצדדים החתומים על ההסכם היא היורשים בלבד.
  • ההסכם יכול להתייחס לכלל העיזבון או לחלקו.
  • הצדדים להסכם יכולים להיות רק חלק מהיורשים ולאו דווקא כל היורשים כולם.
  • בניגוד לכלל המשפטי שכל הסכם בין בני משפחה חייב להיות מאושר ולקבל תוקף של פסק דין על ידי בית המשפט, הסכם בין יורשים לא חייב להיות מוצג בערכאות משפטיות ורק כאשר ההסכם ערוך וחתום על ידי כל הצדדים להסכם אזי ההסכם תקף.
  • רצוי מאד שההסכם יערך על ידי עורך דין המבין בתחום אבל ראוי גם ליידע כי גם הסכם חלוקת עיזבון שנערך בעל פה תקף רק שבמקרה של יריבות קשה היה להוכיח את כוונת הצדדים להסכם, בנוסף לבטל הסכם שכזה לאחר חלוקת העיזבון במידה ומי מהצדדים מתחרט מאלץ את הצד שהתחרט לנקוט בהליך משפטי לא פשוט.

לסיכום, דעו שחלוקת רכוש על פי חוק היורשה ו/או על פי ציווי המוריש בצוואה ניתן להתנאה ואפשר לשנות את אופן חלוקת העיזבון.

לקבלת מידע נוסף אודות הסכם בין יורשים הנכם מוזמנים ליצור קשר טלפוני או דרך האתר ונשמח לעמוד לשירותכם.

 

 

 

דילוג לתוכן